Akvárium
Pro 1-2 želvy se doporučuje skleněné akvárium o rozměrech:
délka akvária: 5 x délka krunýře želvy
šířka akvária: 0,8 x délka akvária
výška akvária: 3 x délka krunýře želvy
(hloubka vody: 1-3x délka krunýře)
Takže pro 10cm želvu by akvárium mělo mít rozměry zhruba 50x40x30. Já jsem však tohle pravidlo trošku porušil. Pořídil jsem si želvu mapovou, která patří společně s želvou nádhernou mezi výborné plavce a nemá problémy s potápěním. A taky trochu kvůli estetickému dojmu jsem koupil akvárium o rozměrech 60x30x35. Což je pro dvě 4cm želvičky bohatě dostačující rozměr. Je mi ale jasné, že tak za dva roky budu muset kupovat větší akvárium. Želvičky tohoto typu dosahují v prvním roce života 5-10cm centimetrů délky karapaxu. Pro dospělý pár bych to viděl na akvárium 120x50x50cm (300l).
Co se týká množství vody, tak na stránkách v zahraničí jsem našel informaci o tom, že mládě želvy mapové zvládne 15cm hloubku vody. Jako podklad jsem použil zhruba centimetrové kamínky. Rozhodně by se mi nechtělo uklízet bláto nebo písek večně ucpávající filtr. K tomu nějaký okrasný kořínek, břidlicový kámen, umělou rostlinu, jednoduchou tapetu na pozadí. A nesmím zapomenout na ostrůvek pro želvy, celkem praktická záležitost. Tyhle první fotky jsou z prvního dne, kdy jsem dal akvárium dohromady, takže působí dosti sterilně. Za krátký čas to začalo hezky zarůstat řasama.
Základem osvětlení pro vodní želvy je vyhřívací žárovka, podle velikosti želvy a akvárka bych začínal na výkonu 25W. Můžete použít známý trik s květináčem jako krytem světla, ze kterého pak sálá teplo ještě dlouho po zhasnutí. Zde máte možnost se rozhodnout, zda si pořídit tuto vyhřívací žárovku nebo akvarijní topné tělísko pro ohřev vody (nejlépe obojí). Světelný ohřev je přirozenější, který zpříjemňuje želvám čas strávený vyhříváním se na souši. Topítko je nutnost v případě, že v pokoji může kolísat teplot (zvláště doporučeno je přitápět želvám přes chladnější měsíce v roce, slouží hlavně jako regulace proti velkému kolísání teplot). Říká se, že vodní želvy se obejdou bez UVA / UVB záření, pokud jsou jim podávány příslušné vitamíny. Nevím, riskovat to nechci, s UVA / UVB zářivkou bude světlo přirozenější (blízké slunečnímu spektru). Dnes navíc existuje vhodný zdroj osvětlení ve formě zářivek do klasické žárovkové objímky E27, v mém případě ReptiGlo 5 - 13W. A dokoupením spínacích hodin docílíte automatizovaného provozu s rozsahem doby svícení od 10-16h podle potřeby.
Naprostou nutností je pořízení filtru. Existují v podstatě dva základní druhy vnitřní a vnější. Vnitřní se umisťují dovnitř akvária, pod hladinu, vnějsí pak mimo vodu. Voda vám bez filtru začne velice brzy zapáchat a škodit i samotné želvě. Filtry vodu vyčistí, rozpohybují i okysličí. Asi po prvních třech týdnech se uvnitř filtru vytvoří kolonie bakterií, které rozkládají hlavně jedovaté látky vytvořené rozkladem zbytků potravy a výkalů. Údržba je velice jednoduchá, jednou za týden vyperete filtrační houbu a je to.. Vodu se doporučuje měnit i několikrát týdně, přičemž by se měla nechat několik hodin nechat odstát, hlavně kvůli chlóru, který během této doby vyprchá (zlenivěl jsem a už to nedělám). Navíc existují i různé přípravky pro úpravu vody. Já používám akorát "želvíka", je to blok solí a vápníku ve tvaru malinké želvy, který se ve vodě rozpouští. Upravuje ph a želvě poskytuje tak důležitý vápník. No, mezitím, co se rozpouští, tak jej želvičky celkem pravidelně okusují. Tak jako tak, vápník mají.
Kompletní údržbu akvária s čištěním a výměnou vody dělám každý měsíc. Zabere to kolem 30 minut. A každý týden vyměním většinu vody, jinak se začne brzy objevovat zápach. Speciálně pro mladé želvičky je dobré vybavit akvárium co nejvíce úkryty. Stačí plochý kámen opřený o stěnu, dřevěný kořen, umělohmotná rostlina se spoustou listů.